Sofie’nin Dünyası

Çok uzun zamandır, yüzeysel sohbetlerden, kuru kalabalıklardan hoşlanmıyorum.

Yanında huzursuz hissettiğim, keyif almadığım insanlarla vakit geçirmemeye çalışıyorum. Mesela susmak da ayrı bir tavır, dili muhafaza etmenin farklı bir yolu benim için. Ufkumu açan derin sohbetleri, beni besleyen insanları seviyorum. Ve yalnızlıktan hoşlanıyorum, belli oranda buna ihtiyaç duyuyorum.

Kızımla, köpeğim, kedim ve kitaplarımla baş başa kaldığım zaman ilaç gibi geliyor. Bir yudum kahve, güzel bir kitap, sıcacık bir battaniye ve önünde alabildiğine deniz. Daha büyük bir mutluluk var mı?

Bu hafta yıllar evvel okuduğum bir kitabımın içine, 15 yıl önce bugün şöyle yazmışım: “Soğuk ama güneşli bir havada, ormanda bir bankta oturup, kağıt bardaktan kahve içip ellerimle yaptığım havuçlu tarçınlıdan yemek ve çok güzel bir kitap okumak istiyorum.”

Kitaplar ve masallar başka boyutlara geçiş yoludur. Okumaya ve izlemeye başladığında geçiş yolu açılır ve arkasındaki bambaşka dünya seni içine çeker. Bu aralar biraz okuduğum ve etkisi altında kaldığım kitaplardan bahsediyor olucam. Bunlardan ilki “Sofie” Felsefeye meraklıysanız kuşkusuz okumanızı önereceğim ve okurken zevk alacağınız kitap. Her şey akar demişti Herakleitos. Her şey hareket halindedir ve hiçbir şey sonsuza dek kalmaz. Bu yüzden de “Aynı ırmağa ikinci kez giremeyiz”. Çünkü ikinci kez ırmağa girdiğimde ben de değişmiş bulunuyorum, ırmak da.

Sofie’nin Dünyası’nı ilk ne zaman elime aldım, kütüphaneme ne zaman geldi, okudum hatırlamıyorum. Ama okumaya çalıştığım dönemde felsefeyle bu kadar haşır neşir değildim. Bu yüzden aklımda zor okunan bir kitap olarak kalmış. Geçtiğimiz hafta tekrar okudum.

Felsefe tarihi üzerine yazılmış ne şahane bir roman olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Roman tadında yazıldığı için hiç sıkmıyor. İlk çağ felsefesinden, yani felsefenin ilk ortaya çıkışından, Tales’den Ortaçağa, Descartes’dan Spinoza’ya, Aydınlanma Çağından Darwin’e Freud’a kadar uzanan felsefenin yolu okura Sofie adındaki lise öğrencisi bir kızın felsefeyi keşfetmesi üzerinden anlatılıyor. Felsefeyi hikayeleştirerek anlatan bu eserde neredeyse tüm düşünürlerle tanışma fırsatı yakalıyorsunuz.

Meraklısına, okumayana kesin tavsiye ediyorum.

Haftaya görüşmek üzere,

Evrim ONUK

Paylaş:

Şimdi Keşfedin!

Yazılarım

RAFİNE

Sakin bir köşede kitabım ve kahvem ile ruhumu gezdiren zamanlar yaratıyorum. Kendim için, kendime iyi gelmek için bazen de sadece canım öyle istediği için… Böyle

Yazılarım

Sevmek ve Sevilmek

Sevmek ve sevilmek. Sevmeyi bilmek ya da gerekiyorsa Erich Fromm’un da dediği gibi bir sanat dalını öğrenir gibi öğrenmek. Bir de tabi sevmekle yetinmeyip bunu

L'Atelier SoHo