Ayurveda

Bütünsel Bir Yaklaşım Ayurveda

Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan 5.000 yıllık antik bütünsel sağlık sistemidir. Bedeni ve zihni bir bütün olarak gören Ayurveda, optimum sağlıkta uyumu ve dengeyi hedeflerken odağına hastalığı değil bireyi alır. Ayurvedik uygulamalar bitkisel ve mineral destekli olup Dosha’ya uygun beslenmet, egzersiz, yoga asanaları, meditasyon gibi bütünsel yaklaşımları kapsar. Ayurveda’nın literatürdeki anlamı yaşam bilimidir. Makro ile mikro evrenin bir arada denge içinde bulunmasını sağlar. Zihin ve beden tipi olarak da bilinen Dosha’lar ayurveda’nın temelini oluşturur. Ana dosha’lar Vata, Pitta ve Kapha. Doğanın 5 elementinden türemiştir. Hava Vaju, Su Jala, Toprak Prithivi, Ateş Tejas ve Boşluk Akasha’dır. Ayurveda, sindirim gücünü arttır.Bütünsel bir sağlık ile aldığımız besinsel, duygusal ve duyusal bilgileri tamamen metabolize edebilmemize bağlıdır. Agni yani sindirim enerjimiz dayanıklı olduğunda sağlıklı hücreler üretiriz.

Peki

Ayurveda Sağlık Konsültasyonu Nedir?

Beden, zihin ve ruh bütünü ile başlar. Benzersiz anayasal yapınızı ve gerçek sağlık durumunuzu ortaya çıkarmanın yollarını daha iyi anlamanıza yardımcı olarak bütünsel bir tedavi uygulanır. Bu, hayatınızın her alanında daha fazla denge bulmanıza yardımcı olabilecek gerçek şifalı bir uygulamadır. İlk görüşmeler, kapsamlı bir değerlendirmeye izin vermek için yaklaşık 75 dakika sürmektedir. Takip seansları ihtiyaçlarınıza göre daha kısa veya daha uzun olabilir. İzmir dışında yaşıyor iseniz sizinle bağlantı kurmak için Zoom, Whatsapp ve FaceTime’ı kullanabiliriz.

Konsültasyondan sonra sizin için kişisel bir kılavuz üzerinde çalışıyor olacağım. Bu 7-10 sayfalık kişisel bir kılavuzdur. Beden tipiniz, ihtiyaç dengesizlikleriniz hakkında eksiksiz bilgilerin yer aldığı bütünsel beslenme ile ilgili herşeyi içermektedir.

Ayurveda, hastalık ve hastalığın kökenine bakan bütünsel bir bilimdir. Bu benzersiz yaklaşım sayesinde beden ve zihindeki çok çeşitli konuları ele alabiliriz. İnsanların Ayurvedik konsültasyon istemelerinin yaygın nedenlerinden birkaçı:

Sindirimi iyileştirmek

Toksin atımı

Kilo kaybı

Kısırlık, hamilelik ve doğum sonrası destek

Zihinsel tıkanıklık

Duygusal sorunlar

Otoimmün bozukluklar

Yeme bozuklukları

Stres azaltma

Cilt sorunlarının iyileştirilmesi (egzama, akne, kuru cilt, sedef hastalığı) gibi var olan sorunlara şifa bulursunuz.

Konsültasyonlar

İlk konsültasyonunuz, beden tipinizi (Prakruti) keşfetmek için genel sağlığınız, tıbbi geçmişiniz, ve yaşam tarzınızın derinlemesine değerlendirilmesi ile oluşacaktır. Nabız, dil ve tırnak teşhisi gibi geleneksel teknikler ve mevcut semptomatolojinizle ilgili bir araştırma gerçekleştirerek mevcut sağlık dengesizliklerinizin (Vikruti) teşhisini yapmak için kullanılacaktır. Toksin atımı, detoks, sindirim düzeltmesi, kilo yönetimi, ve beden tipiniz için tavsiyeler verilecektir. Değerlendirmenin sonunda, yaşam tarzınızda önerilebilir değişikliklerle birlikte, toksin oluşumunu nasıl azaltabileceğinizi, sindirim ateşinizi (agni) nasıl güçlendirebileceğinizi, sakinliği nasıl destekleyebileceğinizi ve enerjiyi nasıl artırabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Dosha’nız için beslenme ve yaşam tarzı tavsiyeleri hakkında ayrıntılı notlar ile birlikte temel eylem noktaları ileterek, Ayurveda’nın kadim bilgeliğinde eksiksiz bir kendini keşfetme ve esenlik yolculuğu ile içten dışa şifalanarak yenilenmiş olursunuz. Danışanım olmak ve Ayurvedic konsültasyon almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

L'Atelier SoHo