21 Gün Nefes

Doğam gereği, hem spiritüel hem kişisel gelişime merakımdan dolayı zannediyorum “iyi hissetme” işinde iyiyim ve kendimi çok geliştiriyorum.

Bana iyi gelenleri paylaşmak ve iyileşmeye hizmet etmek, kendi iyileşme sürecimin bir parçası ve beni çok güçlü hissettiriyor. Meraklı olmama ve öğrenci kalmama yardımcı oluyor. Hiç bitmeyen bilgi arayışı, farklı yolları ve yöntemleri keşfetmek en sevdiğim şeylerden biri. Yeni bir şey keşfetmek, uygulamak ve deneyimimi öğrencilerimle paylaşabilme hissini seviyorum. Seneler içinde birçok farklı nefes tekniğini deneyimleme fırsatım oldu. Hala da oluyor.

Nefesin her şeklinin, her halinin peşinden şüphesizce gidiyorum. Her birinin önce kendimde, sonra da çevremde muhteşem dönüştürücülüğüne şahit oluyorum. Bütün teknikler içinde benim için en vazgeçilmez olanı ise “Bilinçli Bağlantılı Nefes Tekniği”. Kendi deneyimlerimden bahsetmek istemiyorum; zira herkesin deneyimi farklı. Herkes biricik, deneyimler biricik. İster istemez insan kendini başkalarıyla, sürecini de başkalarının süreci ile karşılaştırabiliyor. Ya da kendine hedefler koyarak çabaya girebiliyor ve süreçle yarışabiliyor.

Bana göre nefesin en muhteşem yanı, neyi dönüştüreceğini bilmesi. Nefes bir enerjidir ve dönüştürücü özelliği eşsizdir. Kişinin önceliği her ne ise (kişi bunun farkında olmasa ya da başka bir şey istese bile) nefes onu verir. Buna izin vermek ve teslim olmak yeterli. Zihin komut verir, beden biat eder. Bu yüzden kendimizden özgürleşmeye giden yolda zihnimizi eğitmek ve zihnimizin kontrolünü elimize almak olmazsa olmazımız haline geliyor. Kendini zamandan çıkaracak, zihninin sınırlarının ötesine geçirecek olan sensin. Kendini uyandıracak olan sensin. Nefes almanın soluk almaktan farklı olduğu o alanı 21 gün deneyimlemen için buraya küçük bir pratik bırakıyorum.

UYGULAMA
4 saniyede nefes alınır
4 saniyede nefes verilir

SÜRE
Burun nefesi yapılıyorsa 10-15 dakika
Ağız nefesi yapılıyorsa 3 dakika

OTURUŞ
Omurga dik bir şekilde veya beli destekleme ihtiyacı varsa 45 derecelik açı ile oturarak yapılır.

PRATİK
Birbirini tekrar eden nefes döngüsü uygulanır.
Nefes verme ve yeni nefes alma arasında bekleme yoktur.
Nefes alt karına alınır.
Nefes aldıkça karın şişer, nefes verdikçe karın iner.

21 günlük bu yolculuğun sonunda, kendi nefesin ile yeniden bağ kurmuş, nefesin farklı boyutlarını hatırlamış ve nefes farkındalığı kazanmış olacaksın.

Hissetmeyi, hatırlamayı, bilmeyi seçene ne mutlu…

Haftaya görüşmek üzere,

Evrim ONUK

Paylaş:

Şimdi Keşfedin!

Yazılarım

RAFİNE

Sakin bir köşede kitabım ve kahvem ile ruhumu gezdiren zamanlar yaratıyorum. Kendim için, kendime iyi gelmek için bazen de sadece canım öyle istediği için… Böyle

Yazılarım

Sevmek ve Sevilmek

Sevmek ve sevilmek. Sevmeyi bilmek ya da gerekiyorsa Erich Fromm’un da dediği gibi bir sanat dalını öğrenir gibi öğrenmek. Bir de tabi sevmekle yetinmeyip bunu

L'Atelier SoHo