İç Alan Farkındalığı

İnsanların kelimeleri seni kontrol ediyorsa bu herşeyin seni kontrol edeceği anlamına gelir. Sakinlik en büyük güçtür. Sana söylenen herşeye duygusal bir tepki verdiğin sürece acı çekmeye devam edeceksin. Gerçek güç arkana yaslanmak ve olayları akışa bırakarak gözlemlemektir.

Beni üzen şeylere tepki verdiğimde başkasına duygularımı kontrol edebilme gücünü verdiğimi öğreniyorum. Başkalarının bana nasıl tepki verdiğini kontrol edemem ama vereceğim yanıtı, duruma olan bakışımı ve bunun ne kadarını kişiselleştirebileceğimi kontrol edebilirim. Aslında yaşanan üzücü bir olay, benim karakterim yerine karşımdakinin karakteri ile ilgili bir çok şeyi anlatıyor. Bizi kırma ihtimali olan kişilere karşı taşıdığımız kalkanlara ihtiyacımız yok. Kendimizi sevebilmek için gerekli olan sadece bu kalkanların ortadan kalkması. Kalkanlar edinsem veya karşımdakilere tepkisel yaklaşsam bile bunun bir şey değiştirmediğini, bir anda o kişinin beni sevmeye ve saygı duymaya başlamasını sağlamadığını öğreniyorum.

Bazen durumların kendiliğinden akmasına izin vermek, gitmek isteyeni zorlamamak, açıklamaya ihtiyaç duymamak, cevap aramanın peşinde koşmamak gerekiyor. Çevrede olan bitenle ilgilenmek yerine, kendi içinde olan bitene odaklanmak daha mutlu bir yaşam fırsatı sunuyor. Bir şeyleri değiştirmek zorunda olmadan var olmanın hazzını yaşamayı öğreniyorum.

Haftaya görüşmek üzere,

Evrim ONUK

Paylaş:

Şimdi Keşfedin!

Yazılarım

RAFİNE

Sakin bir köşede kitabım ve kahvem ile ruhumu gezdiren zamanlar yaratıyorum. Kendim için, kendime iyi gelmek için bazen de sadece canım öyle istediği için… Böyle

Yazılarım

Sevmek ve Sevilmek

Sevmek ve sevilmek. Sevmeyi bilmek ya da gerekiyorsa Erich Fromm’un da dediği gibi bir sanat dalını öğrenir gibi öğrenmek. Bir de tabi sevmekle yetinmeyip bunu

L'Atelier SoHo